sobota, 30 listopada 2013

Jak obniżyć zbyt wysoki poziom cukru?

Postanowiłam zdrowotnie zadbać o siebie i o Was, Misiaczki. Najwyższa pora ograniczyć cukier :o)
Kiedy podczas okresowych badań wyniki krwi wskażą, że ma się podniesiony poziom cukru, nie należy wpadać w panikę.
Jeśli będzie się przestrzegać siedem zasad walki o prawidłowy poziom cukru, po dwóch - trzech miesiącach powinno się zauważyć zadowalające rezultaty, czyli prawidłowy poziom cukru. Zlekceważenie problemu może prowadzić prosto do zachorowania na cukrzycę typu 2. A zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.


Prawidłowy poziom cukru we krwi na czczo to wynik mniejszy niż 100 mg/dl, ale i poziom do 125 mg/dl nie powinien przerażać ale powinno się zacząć kontrolować. Należy w tym momencie wprowadzić w życie zasady, które spowodują, że kolejne wyniki będą prawidłowe.

Jak obniżyć zbyt wysoki poziom cukru?
Poniżej przedstawiam siedem zasad prowadzących do zdrowia (a przynajmniej unormowania poziomu cukru u diabetyków):
Zasada 1.
Prawidłowe odżywianie się szybko przyniesie pożądaną poprawę.
 • stosuj dietę niskocukrową skomponowaną z produktów o niskim indeksie glikemicznym;
 • pij dużo płynów (woda mineralna, gorzka herbata i kawa), co najmniej 2 l dziennie; 
 • należy całkowicie odstawić z jadłospisu produkty zawierające dużo cukru: słodycze, ciasta, jogurty owocowe, napoje z dodatkiem cukru (napoje gazowane, soki, herbatę, kawę);
 • unikaj tłuszczy; należy usunąć z diety tłuste mięsa oraz wędliny, masło, wysokoprocentową śmietanę, tłuste mleko (powyżej 1%), sery żółte i pleśniowe.
Zasada 2.
Do swojego menu wprowadź na błonnik, który opóźnia wchłanianie cukru i obniża jego poziom we krwi. Unikaj, a nawet pożegnaj, białe pieczywo oraz oczyszczony ryż. Zamiast tego wybieraj produkty gruboziarniste, ciemne pieczywo (razowe), dziki ryż i makaron razowy.
Do zup, sosów czy jogurtów dosypuj błonnik w proszku.
Zasada 3.
Zioła i przyprawy to nasi przyjaciele. Wiele ziół i przypraw, a raczej odpowiednich ich kombinacji, świetnie sprawuje się kiedy chcesz pozbyć się nadmiaru cukru z organizmu.
Zioła wpływające na obniżenie poziom cukru: korzeń podróżnika i mniszka, liść poziomki, pokrzywy, borówki czernicy i szałwii, ziele rutwicy, owoc jarzębiny.
Przyprawy wpływające na obniżenie poziomu cukru: cynamon, bazylia, goździk, kozieradka pospolita, czosnek.
W aptekach dostępne są specjalnie skomponowane ziołowe herbatki lub syropy, pomagające obniżyć poziom glukozy we krwi. Pij przynajmniej szklankę dziennie - co najmniej 20 minut przed posiłkiem.
Zasada 4.
Aktywność fizyczna, która sprawia Ci przyjemność. Najważniejsze aby ruszać się systematycznie. Wystarczy codziennie energicznie maszerować po 40 minut, żeby o połowę zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Oprócz marszu czy marszobiegu masz do wyboru trening fitness, spokojną gimnastykę, aerobik, jazdę na rowerze czy relaksujące pływanie.
Zasada 5.
Utrzymuj lub zadbaj o prawidłową wagę ciała.
Spożywanie fast foodów i brak ruchu prowadzi do nadwagi, a nawet do otyłości, co zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę. Dlatego zrzucenie kilku zbędnych kilogramów wyjdzie nam na PLUS. 
Zasada 6.
Witaminy i mikroelementy. Najlepszym ich źródłem są warzywa i owoce (wskazane są szpinak, sałata, papryka, pomidor, czarna porzeczka, cytrusy, orzechy, morele, marchew). Możesz także dla uzupełnienia niedoborów zażywać suplementy diety witaminowo-mineralne. Korzystny wpływ na poziom cukru we krwi ma chrom.
Zasada 7.
Regularnie sprawdzaj poziom cukru we krwi. Przynajmniej 1-2 w tygodniu. Takie badanie można zrobić za "grosze" bez skierowania lekarskiego w niektórych aptekach lub przychodniach rejonowych.
Możesz także kupić glukometr - aparat, którym samodzielnie możesz wykonywać pomiar poziomu cukru (glukozy) we krwi.
Jeśli po trzech miesiącach stosowania się do siedmiu zasad prowadzących do zdrowia poziom cukru nadal będzie przekraczał górną granice normy (powyżej 125 mg/dl) należy udać się do lekarza. Może konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych, specjalistycznych badań lub włączenie leczenia farmakologicznego.
Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż leczyć.

6 komentarzy:

 1. Moja babcia miała cukrzycę, wiem coś o tym..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jesteś w grupie podwyższonego ryzyka :o( dbaj o siebie :o)

   Usuń
  2. Póki co, żadne z jej dzieci nie ma, więc może przejdzie obok mnie :)
   P. S Fajnie, gdybyś odpisywała również nam na blogu, na nasze komentarze, bo ja dopiero teraz widzę, że odpisujesz tutaj :)) myślałam, że nie interesujesz się komentatorami ;)

   Usuń
 2. daje do myślenia :)
  zapraszam do siebie, A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano daje do myślenia. Ale najważniejsze to zacząć stosować te zasady. Choć sama dobrze wiem, że czasem jest to bardzo trudne :o(

   Usuń
 3. PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY:
  Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

  WAŻNE.
  GLUKOZA NATURALNA; TO RYŻ, WSZYSTKIE KASZE, OWOCE, WARZYWA:
  Logika myślenia, postęp i spokój. Także wypowiadanie słów, które mają merytoryczną wartość. Wskazane są produkty zalecane i dozwolone wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. *****

  GLUKOZA NIENATURALNA; TO MĄKA I CUKIER:
  Irracjonalne zachowania, częsta zmiana nastroju, nerwowość. Również wypowiadanie słów, które nic nie znaczą.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Każdy komentarz, dodanie do obserwowanych dodaje mi motywacji do dalszego pisania i wiem że ktoś czyta mojego bloga.

Razem twórzmy tego bloga.

Wasza opinia jest dla mnie bardzo ważna :)

Pamiętaj NIE SPAMUJ !