sobota, 31 maja 2014

Spacer po parku repeckim

Tarnowskie Góry są bardzo zielonym miastem, szczególnie wiosna i latem. W moim mieście jest wiele parków, ale dzisiaj chciałabym Wam pokazać park który widzę z balkonu. Jest to park repecki. 
 
Troszkę historii... (na podstawie www.repty.ugu.pl)
Na początku XIX wieku właścicielem dóbr repeckich była rodzina von Donnersmarckpark. Las repecki, gdzie dziś znajduje się Park Repecki, rósł w tym miejscu nieprzerwanie co najmniej od średniowiecza. Rodzina Donnersmarcków postanowiła przekształcić las w park - zwierzyniec przeznaczony do polowań. Cały teren parku otoczono murem z kamienia wapiennego. Ruiny tego muru do dziś otaczają park. Na terenie posiadłości znajdował się też stary zamek. W roku 1840 w pobliżu wjazdu do posiadłości od strony Rept, wybudowano zameczek myśliwski, tzw. Jagdschloss. Pod koniec XIX wieku rozpoczęto przygotowania do budowy nowego pałacu. Chociaż teren parku był już naturalnie zróżnicowany, znajdują się tam pagórki a przez środek przebiega malownicza dolina rzeki Dramy, postanowiono go dodatkowo zróżnicować. W tym celu z pobliskich pól nawieziono ogromne ilości ziemi. Budowę nowego pałacu przeprowadzono w latach 1893-1898. Wtedy też zmieniono charakter parku na styl angielski. Nasadzono około 10 000 drzew z czego przeważają buki, ale rośnie tutaj również kasztanowiec zwyczajny, olsza czarna, lipa szerokolistna, wiąz szypułkowy, modrzew polski i drzewa pochodzenia egzotycznego (głównie północnoamerykańskiego).

 
Na polowaniach w parku repeckim przebywało wielu gości hrabiego, gościł tu też między innymi cesarz Wilhelm II.

Park w Reptach to największe na Górnym Śląsku skupisko drzew pomnikowych. Znajduje się ich tu ponad 150 szt. Około 2/3 całego lasu to drzewostany, które przekroczyły 100 lat.

W celu ochrony tych terenów utworzono uchwałą Nr 46/02 wojewody śląskiego z dnia 11 lipca 2002 roku Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Park w Reptach i Dolina Dramy" . Zespół ten znajduje się na terenie Tarnowskich Gór i gminy Zbrosławice. Obejmuje obszar 475,51 ha, z czego 233,63 ha na terenie Tarnowskich Gór, i 241,88 ha w gminie Zbrosławice.

Zapraszam na fotograficzny spacer po przepięknym parku w Reptach...

Na terenie parku znajduje się Sztolnia Czarnego Pstrąga...
... tarnogórski "książę"...
... w poszukiwaniu czterolistnej koniczynki....


... nasz auto-cienio-portret....

... gniazdo... niestety bez lokatora...
... niebo nad nami...

I jak wam się podoba mój dzielnicowy park?

9 komentarzy:

 1. Śliczne miejsce, nigdy tam nie byłam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam do Tarnowskich Gór. Piękne miejsca tutaj mamy i wiele zabytków :o)

   Usuń
 2. Również nigdy nie byłam w tym parku. Super zdjęcia :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To najwyższa pora przybyć do Tarnowskich Gór :o) i zobaczyć to wszystko na żywo :o)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Marisko, wsiadaj w busa i przyjeżdżaj :o)

   Usuń
 4. Kilka parków u siebie mamy. Ostatni raz byłam na takiej wycieczce lata temu. Było fajnie, bo niektórym się wydaje, że pójście do lasu niczym się nie różni, ale w parkach wszystko wygląda zupełnie inaczej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Każdy komentarz, dodanie do obserwowanych dodaje mi motywacji do dalszego pisania i wiem że ktoś czyta mojego bloga.

Razem twórzmy tego bloga.

Wasza opinia jest dla mnie bardzo ważna :)

Pamiętaj NIE SPAMUJ !