„Adoptuj Pszczołę” to kolejna odsłona kampanii mającej na celu ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających. W ramach „Adoptuj Pszczołę” Greenpeace planuje zbudować w miastach tzw. hotele dla owadów zapylających i w ten sposób stworzyć im dogodne miejsce do życia, rozmnażania i pracy, czyli zapylania, dzięki czemu możemy cieszyć się miejską przyrodą. Aby zbudować hotele dla pszczół, potrzeba jednak funduszy. Każdy z nich kosztuje kilkaset złotych. Greenpeace stworzył specjalną stronę internetową, na której można „adoptować pszczołę” i w ten sposób wesprzeć projekt. Jedna “adopcja” to 2 zł. Każde 400 zaadoptowanych pszczół to jeden zbudowany hotel.
Ze strony Greenpeace - www.adoptujpszczole.pl:
Na co zbieramy?
Razem z Wami chcemy w polskich miastach zbudować 100 hoteli dla owadów zapylających. Brzmi dziwnie? Tak, ale gdy przyjrzymy się sprawie bliżej, zrozumiemy, że taki hotel w miejskim parku, czy ogrodzie może bardzo wiele zmienić. To specjalna konstrukcja, w której dzikie owady zapylające (lubimy je nazywać dzikimi zapylaczami) mogą uprawiać miłość, schronić się przed złą pogodą i przetrwać zimę. Dzikie zapylacze to kluczowy element ekosystemów, a sytuacja w miastach powoduje, że coraz trudniej im przetrwać. Nie chodzi tylko o hałas i zanieczyszczenia. Wiele zielonych obszarów miejskich to dla owadów pustynia - równo skoszone trawniki, czy starannie zgrabione liście nie zapewniają im właściwych warunków do przetrwania.
Dlaczego to robimy i dlaczego stawiamy hotele w miastach? Ponad połowa pszczołowatych, które stanowią dużą grupę wśród dzikich zapylaczy w Polsce, to gatunki zagrożone. Populacje niektórych (nie tylko pszczoły miodnej) maleją od wielu lat. W miastach większość naszych parków i zielonych przestrzeni jest zbyt sterylna jak na potrzeby owadów. W wielu miejscach obserwujemy w związku z tym zmniejszenie ich liczby. A gdy jest ich zbyt mało, gorzej wiedzie się innym zwierzętom, a także roślinom.
Wszyscy odczuwamy, gdy zapylacze nie znajdują swojego miejsca w miastach. Owady zapylające są kluczowym elementem zdrowych ekosystemów, które zapewniają oczyszczanie powietrza, wiązanie gleby, wpływają łagodząco na warunki pogodowe, dzięki ich pracy inne zwierzęta mają co jeść. Jeśli chcemy zadbać o miejskie ekosystemy, nie możemy zapominać o owadach.
W naszych hotelach znajdą swoje miejsce różne gatunki zapylaczy, głównie pszczoły samotnice, m.in. murarki, samotki, porobnice i trzmiele. Mogą w nich zamieszkać należące do muchówek bzygi. To także schronienie dla innych pożytecznych owadów: złotooków i biedronek.
Zwykłe hotele ogrodowe mogą być małymi i prostymi konstrukcjami. My stawiamy duże i stosunkowo skomplikowane hotele, o kubaturze nawet do 3 metrów sześciennych. Taki hotel, choć czasem wygląda niepozornie, to wbrew pozorom skomplikowana konstrukcja, zbudowana z wielu materiałów. Ponieważ stoi w miejscu publicznym, musi być odpowiednio wzmocniony, trzeba go zabezpieczyć przed intruzami (np. szerszeniami). I oczywiście chcemy też, żeby był ładny! W naszym projekcie chcemy zadbać nie tylko o owady, ale też o wspólną przestrzeń miejską.
Dobrze zaprojektowany hotel to także dobrze wypełnione przestrzenie wewnątrz konstrukcji. Używamy do tego starannie wyselekcjonowanych i pozyskanych w zrównoważony sposób materiałów: słomy, kory, drewna, gliny, potłuczonych doniczek, kawałków cegieł. Oprócz tego w hotelach znajdują się tyczki bambusowe, maty słomiane, suche liście i trawy, kamienie, dachówki.
Postawienie hotelu to tylko początek pracy. O hotel trzeba dbać, monitorować jego stan, uzupełniać materiały, naprawiać, czyścić i pielęgnować. Ale to i tak niedużo pracy, w porównaniu do tego, co dzikie zapylacze codziennie robią dla nas od tysięcy lat.
Adoptując pszczoły i dołączając do naszego roju naprawdę zmieniasz świat. Cieszymy się bardzo, że możemy to zrobić wspólnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za każdy komentarz :)
Każdy komentarz, dodanie do obserwowanych dodaje mi motywacji do dalszego pisania i wiem że ktoś czyta mojego bloga.
Razem twórzmy tego bloga.
Wasza opinia jest dla mnie bardzo ważna :)
Pamiętaj NIE SPAMUJ !