niedziela, 1 grudnia 2013

1 Niedziela Adwetu i Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Dziś w pierwszą niedzielę grudnia w kościele katolickim rozpoczyna się Adwent, czyli  czterotygodniowy okres radosnego oczekiwania świąt Bożego Narodzenia.

Co to jest adwent?
Samo słowo "adwent" pochodzi od łacińskiego słowa "adventus", które w prostym tłumaczeniu oznacza "przyjście". W Kościele katolickim pierwsza niedziela Adwentu rozpoczyna nowy rok kościelny / liturgiczny.
Adwent to przede wszystkim okres, w którym powinniśmy oczyścić nasze serca, pojednać z wrogami i przygotować się na ponowne narodziny Zbawiciela - Jezusa Chrystusa.

Okres Adwentu trwa przez cztery niedziele, a kończy się w Wigilię Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia. Podzielony jest przy tym na dwie części:
* Pierwsza trwa do 16 grudnia i powinniśmy się w niej skupić na drugim przyjściu Chrystusa.
* Druga część trwa od 17 do 24 grudnia i kończy Wigilią Bożego Narodzenia. W tym okresie kładzie się nacisk głównie na pierwsze przyjście Chrystusa, wspominanie tego wydarzenia i czytanie Biblii
 
  
Z Adwentem związany jest też zwyczaj wieszania w domach wieńca adwentowego. W Kościele katolickim miał on przypominać wiernym o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia. Gałązki z igliwiem w wieńcu symbolizują świąteczną choinkę, a cztery świeczki oznaczają cztery tygodnie Adwentu. W domu przez kolejne niedziele Adwentu zapala się najpierw jedną, potem dwie, trzy, a wreszcie wszystkie cztery świece.

Pierwsza świeca symbolizuje przebaczenie grzechu nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie przez Boga. Druga symbolizuje wiarę patriarchów narodu izraelskiego w dar Ziemi Obiecanej. Trzecia to symbol radości króla Dawida świętującego przymierze z Bogiem. W czwartą niedzielę Adwentu palą się już wszystkie cztery świece. Ostatnia symbolizuje nauczanie proroków, którzy zapowiadają przyjście Mesjasza i jego królestwa.

Światło, zieleń i forma - krąg - wieńca posiadają swoją wymowę. Światło symbolizuje nadzieję, zieleń - życie, krąg - wieczność Boga. W całości wieniec adwentowy jest symbolem wspólnoty oczekującej w miłości i radości na święta Bożego Narodzenia.
 
 
WIGILIJNE DZIEŁO POMOCY DZIECIOM
Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu Caritas rozpoczął już po raz dwudziesty akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Hasło tegorocznej akcji brzmi: ROZJAŚNIJ DZIECIOM PRZYSZŁOŚĆ.


Akcja polega na rozprowadzaniu charytatywnych świec bożonarodzeniowych z których dochód przeznaczony jest na pomoc dzieciom z najuboższych rodzin. W tym roku rozprowadzonych zostanie ok. trzech milionów wigilijnych świec. Dystrybucja rusza dzisiaj, czyli w pierwszą niedzielę adwentu - 1 grudnia.
 
Troszkę historii... (ze strony www.caritas.pl) 
Początki Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom sięgają 1993 roku, kiedy w kilku diecezjach rzymskokatolickich przeprowadzono pilotażową akcję; rok później zyskała ona wymiar ogólnopolski. W pierwszym roku rozprowadzono 260 tys. świec, ale zapotrzebowanie było dużo większe. Rok później, w 1995 roku rozprowadzono blisko 2 mln świec, z których dochód wyniósł ok. 3 mln zł. W roku 10-lecia Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom (2003) sprzedano ponad 4,5 mln świec, z których dochód wyniósł 14 mln zł.
Od 2000 r. akcja ma charakter ekumeniczny, świece przygotowują także Eleos i Diakonia - ośrodki charytatywne Kościoła prawosławnego oraz Kościołów luterańskiego i kalwińskiego.
W tym roku Diakonia rozprowadzi 13 tys. świec, a Eleos 12 tysięcy.
 

Moje światełko dla dzieci :o)
 
 
 Pamiętaj, Ty też możesz rozjaśnić dzieciom przyszłość!
  


i na koniec... wieńce adwentowe nie są moim dziełem, zostały znalezione w internecie :o)
 

4 komentarze:

 1. piękny wianek, moja mama kupuje te świece

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wianki piękne z intermetu :o)
   A świece to ja kupuje od kilkunastu lat. Ta duża zawsze pali się podczas wieczerzy wigilijnej :o)

   Usuń
 2. warto pomagać.. :) my mamy kiermasz 8 grudnia, świece również będą w sprzedaży

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas co roku kupujemy te świece :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Każdy komentarz, dodanie do obserwowanych dodaje mi motywacji do dalszego pisania i wiem że ktoś czyta mojego bloga.

Razem twórzmy tego bloga.

Wasza opinia jest dla mnie bardzo ważna :)

Pamiętaj NIE SPAMUJ !