środa, 27 kwietnia 2016

Na Szlaku Orlich Gniazd... Bobolice

Witam,

dzisiaj zapraszam Was na drugą część (część pierwsza >>klik<<) śnieżnej wędrówki po Szlaku Orlich Gniazd. Tym razem w mroźne styczniowe popołudnie, razem z moim Mężczyzną, łazikowaliśmy po Bobolicach.

Zapraszam na wędrówkę razem z Białą Damą :o)
ZAMEK KRÓLEWSKI W BOBOLICACH
Królewski zamek Bobolice został zbudowany, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli, przez króla Polski Kazimierza Wielkiego w drugiej połowie XIV wieku. Bobolicka warownia należała do systemu obronnego zachodniej granicy państwowej Królestwa Polskiego i miała bronić od najazdów ze strony Śląska, będącego terytorium granicznym Królestwa Czech. Zamek ten jest częścią fortyfikacji zwanych Orlimi Gniazdami.


LEGENDA
Z zamkiem związana jest legenda o dwóch braciach, z których jeden władał zamkiem w Bobolicach a drugi w Mirowie. Bracia byli ze sobą bardzo zżyci, nie mogli się bez siebie obejść. Pewnego razu przybył posłaniec królewski i wezwał władcę Bobolic do wzięcia udziału w wojnie na Rusi. Drugi brat postanowił o chlebie i wodzie oczekiwać na powrót brata. Ten wrócił ze skarbami i piękną dziewczyną w której zakochał się i pan Mirowa. Skarbami się podzielili a o tym kto poślubi dziewczynę miało zadecydować ciągnięcie losu. Wygrał brat z Bobolic. Od tej pory braterska miłość się skończyła. Pan Mirowa nie dawał za wygraną, tym bardziej, że dziewczyna pokochała właśnie jego. Gdy władca Bobolic opuszczał zamek, jego żona i brat spotykali się w podziemiach łączących oba zamki. Gdy rzecz się wydała, pan Bobolic zabił brata a żonę zamurował w lochach, która do dzisiaj ukazuje się na murach jako Biała Dama.

Inna wersja tejże legendy związana jest z zamkiem w Mirowie (pisałam o niej tutaj >>klik<<) 


I to by było na tyle... koniec wędrówki :o)


Udanego dnia! :o)


P.S. Zapraszam również na wędrówkę po Zamku w Mirowie >> klik <<

7 komentarzy:

 1. Poczułam się tak jakbym prawie tam była :) ach, brakuje mi trochę śniegu.

  OdpowiedzUsuń
 2. nigdy tam nie byłam, ciekawe miejsce:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tam mnie jeszcze nie było ale wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tam jeszcze nie byłam. Piękny zamek

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz :)

Każdy komentarz, dodanie do obserwowanych dodaje mi motywacji do dalszego pisania i wiem że ktoś czyta mojego bloga.

Razem twórzmy tego bloga.

Wasza opinia jest dla mnie bardzo ważna :)

Pamiętaj NIE SPAMUJ !